Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Mide botoksu fazla kilolarından şikâyetçi olan ve ideal kilosunun oldukça üzerinde olan bireylere uygulanabilmektedir. Ancak mide küçültme operasyonlarıyla zayıflayabilecek morbid obez ve obezler üzerinde mide botoksunun pek bir etkisi olmadığı bilinmelidir. Bu nedenle “mide botoksu kimlere uygulanabilir?” sorusuna vücut kitle indeksi 40’ın altında olan ve ortalama 10-15 kilo fazlası olan bireylere uygulanabilir cevabı verilebilir.

Mide botoksu basit bir işlem olsa da muhakkak hastane ortamında bir doktor ve uzman sağlık ekibi kontrolünde yapılmalıdır. Merdiven altı sağlık merkezlerinde bu tarz uygulamalar yaptırmaktan kaçınılmalıdır.

Mide botoksu ortalama 20 dakika sürmekte ve hasta bu süre zarfında uyutulmaktadır. Hastanın işlem sonrasında 1-2 saat içerisinde hastaneden taburcu edilmesi mümkündür. Ancak işlemin yapıldığı gün içinde hastanın araba sürmek gibi konsantrasyon gerektiren işlerden uzak durması gerekir.

Mide botoksu sonrasında komplikasyon gelişme riski oldukça düşüktür ve işlem sonrasında vücutta kalıcı hasar kalma ihtimali yoktur. Mide botoksu esnasında vücuda enjekte edilen botoks malzemesi vücuttan 4-6 ay arasında tamamen atıldığından dolayı mide botoksu sonrasında hastada kalıcı hasar oluşması beklenmez.

Mide botoksu sonrasında beslenmeye dikkat etmeden zayıflayabilmek mümkün değildir. Mide botoksundan etkili sonuçlar alınması için beslenmeye azami ölçüde dikkat edilmeli ve sağlıksız yaşam alışkanlıkları terk edilmelidir. İşlem sonrasında hastanın kızartma, hamur işi, gazlı içecekler ve tatlılardan uzak durması ve besin değeri yüksek kalorisi düşük gıdalarla beslenmesi önerilmektedir.

Mide botoksuyla ilgili sık sorulan sorular arasında bağırsak tembelliği yaşayan hastaların mide botoksu sonrasında şişkinlik yaşayıp yaşamayacağı yer almaktadır. Mide botoksu midedeki düz kaslara uygulandığı için sinir hücreleri ve bağırsak hareketleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu nedenle mide botoksu sonrasında bağırsak tembelliği olan hastaların daha fazla şişkinlik yaşaması beklenmez.

Operasyon sonrasında ortalama 3-6 ay içerisinde hastanın toplam vücut kütlesinin %10 ila %15’ini kaybetmesi beklenir. Bu oran hastanın vücut kütlesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Diğer tüm zayıflama operasyonlarında olduğu gibi mide botoksu sonrasındaki kilo verme sürecinde de hastanın beslenme ve spor düzeni belirleyici rol oynamaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat