Mide Balonu Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Mide Balonu Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Mide Balonu Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Mide balonu uygulaması nedir? Nasıl yapılır? Konusu aşırı kilolardan kurtulmak, obezite ile mücadele etmek adına büyük önem arz etmektedir. Tıbbi bir uygulama olan mide balonu, obezite mücadele kapsamında diğer yöntemlerin etkisiz kalması sonucunda uygulamaya alınmaktadır. Balon uygulaması kararı gerekli tetkikler sonucunda verilmektedir, kesinlikle keyfi olarak yapılacak bir uygulama değildir.

Mide Balonu Ameliyatının Uygulanması

Mide balonu uygulaması nedir? Nasıl yapılır? Hakkında bilinmesi gereken en önemli durum herhangi bir ameliyat operasyonunu barındırmamasıdır. Endoskopik yöntem ile mide içerisine balon yerleştirilerek çeşitli şekilde şişirilmektedir. Mide içerisinde büyüyen balon midenin hacmini küçültmekte ve böylece daha çabuk tokluk hissi uyandırarak hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Mide balonu uygulaması nedir? Nasıl yapılır? Kapsamında balon mide içerisinde iki şekilde şişirilmektedir. Bunlar havalı mide balonu ve sıvılı mide balonudur. İki yöntemden hangisinin uygulanacağına doktor karar vermektedir. Doktorlar vücut kitle indeksi ve gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından uygun olana karar verir. Yanlış uygulama tercihi başarısız sonuçlar ortaya çıkarabileceği gibi, midede aşırı ağrı olmasına neden olmaktadır.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası

Mide balonu uygulaması nedir? Nasıl yapılır? Konusu devamında yapılan mide balonunun başarılı sonuçlar vermesi için bazı alışkanlıkların değişmesi gerekmektedir. Bu bağlamda beslenme alışkanlıkları;

  • Günlük tüketilen yemek öğün sayısı artırılmakta, ancak öğün içindeki porsiyon miktarı azaltılır.
  • Su yemekten 30 dakika önce veya sonra içilir, yemek esnasında tercih edilmez.
  • Midenin genişlemesine neden olan gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Rafine edilmiş şekerler ve bunlar ile hazırlanmış olan hazır gıdalar tüketilmemelidir.
  • İçecek ve yiyecekler içinde yüksek kalori olması durumunda tüketilmemelidir.
  • Her lokma fazla çiğnendikten sonra yutulmalıdır.
  • Gün içinde en az 2,5 litre su tüketimi yapılmalıdır.

Mide balonu uygulaması nedir? Nasıl yapılır? İle ilgili olarak beslenme alışkanlıkların haricinde hareket ve egzersizler yapılmalıdır. Küçük hareketler, hafif tempo yürüyüşler bu egzersizleri karşılamaktadır. Ayrıca uygulamanın başarılı olmasını sağlamak adına doktorların vereceği diyet listesine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Herhangi bir değişim yapılacaksa bu kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat