Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim? Sorusu ameliyatın tek başına kilo verme konusunda desteklenmesini açıklamaktadır. Mide ameliyatı her ne kadar gıda alımının azaltsa da beslenme alışkanlıklarının değişmemesi sonucunda etkisini gösteremez. Bu nedenle başarılı geçen bir ameliyatı süreci etki süresi içerisinde istenen sonucu vermez ve beklentileri tam olarak karşılayamaz.

Mide Ameliyatının Ardından Yeni Beslenme Düzeni

Mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim? Konusunda hastalar ameliyatın bitimi ile başlayan süreçte eski beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmektedir. 3 önemli beslenme dönemi olan sıvı, püre ve katı dönemlerinde ilk 2 dönemi sorunsuz geçiren hastalar ömür boyu uygulayacağı katı beslenme döneminde dikkatli olmalıdır. Diyet uzmanları tarafından hazırlanan diyet listelerine eksiksiz bir şekilde uyarak;

  • Gün içerisinde yemek öğün sayısını 6 yapmalı, öğün içindeki porsiyon miktarını azaltmalıdır.
  • Yemekler dik konumda oturularak yenmelidir.
  • Su yemek aralarında değil, yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra içilmelidir.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunan gıda alımından uzak durulmalıdır.
  • Yemekler sakin bir şekilde yavaşça yenmelidir.
  • Her lokma uzun süre çiğnendikten sonra yutulmalıdır.
  • Gazlı içeceklerden oldukça uzak durulmalıdır.
  • Uzman doktorların önermiş olduğu gıda takviyeleri aksatılmadan alınmalıdır.

Mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim? Kapsamında midenin esnek bir yapıda olması küçülen mideye dikkatli bakılması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Aksi halde beslenme düzenine uyulmaz ise esnek mide yeniden genişleyerek daha çok gıda alımı gerçekleştirir. Bu sonuç ise ameliyatın başarısız olduğunu göstermektedir.

Mide Ameliyatı Sonrası Doğru Beslenme

Mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim? Konusunda dikkatli olunması sonucunda kilolar kemik dokularından verilmemektedir. Direk yağların erimesi ile kilolar verildiğinden dolayı kemiklerin yapısı bozulmamaktadır. Ayrıca kilo verilme esnasında kay kaybı yaşanmaz. Hatta kemik ve kas dokularının iç kısımlar dolarak kuvvet kazanmakta, daha güzel bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

Mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim? İle ilgili olarak sürecin doğru şekilde işlemesini sağlamak için belli aralıklar ile diyet uzmanı kontrolüne girilmelidir. Böylece gerekli vitamin ve mineraller doğru oranda alınmakta, hızlı kiloların verilmesi ile derilerde sarkma ve kırışma oluşması engellenmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat