Kolajen kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

Yaş ilerledikçe yıllar geçtikçe ,günlük yaşamın zorlaşması kaliteli gıdaların azalması ile cilt esnekliğini daha hızlı kaybetmektedir. Cilde canlılık veren kolajen zaten yaş almanın, yaşlanmanın etkisi ile vücutta azalmaktadır. Birde bunun yanına genetik faktörler ve çevresel faktörler eklendiğinde ciltte sarkma ve kırışma ve kolajen kaybı daha fazla görülmektedir.

Kolajen yapısında azalma ile ciltte hem kırışma hem de sarkmalar görülmektedir.30 yaşından sonra üretimi duran kolajenin mutlaka cilt için ve vücutta bulunan tüm dokular için dışarıdan kolajen alımı gerekmektedir. Sıvı ,toz ve kapsül formunda üretilmeye başlanılan kolajen den hangi kolajeni kullanmalıyım? Cildimde oluşan sarkma ve kırışıklıkları hangi kolajen ile giderebilirim ? Cildim mat ve kuru bu cilt sorunumu hangi kolajeni kullanarak kesin ve kalıcı bir çözüm bulabilirim gibi soruların cevabının tümünü bu ve diğer blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

Kolejen sadece ciltte mi bulunmaktadır? Vücudumuzda başka hangi organın kolajen’e ihtiyaç duymaktadır.?

Aslında vücudun %80 inin kolajene ihtiyacı bulunmaktadır. Eklemler , kas  dokusu ,kemikler, ve elbette cilt kolajen kullanmaktadır. Cilt için elestikiyet  sağlaması ,su dokusunu koruması açısından çok büyük önem teşkil etmektedir kolajen . Yaşlandıkça vücutta kolajen üretimi azalmakta ve vücut kolajen üretmediği için cildin elastikiyet de ciddi azalma meydana gelmektedir. Cildin matlaşmasını engellemek ve kırışıklıkların oluşmasını durdurmak için kesinlikle elstikiyeti   arttırıcı gıda takviyeleri tüketmek gerekmektedir. Bunların başında da kolajen takviyeleri gelmektedir.

Cilt elastikiyeti ve ciltte oluşan kırışıklıklardan kurtulmak için kullanacağınız kolajen içecekleri, kolajen takviyeleri cildin su tutma seviyesini arttıracak ve cildin alt ve üst tabakasının arasında kolon görevi görerek cildin ayakta kalmasını sağlayacaktır. Özellikle peptit hidrolize kolajen takviyeleri , kolajen içecekleri cildin genç görünmesi için gereken tüm girdileri içeren bütünsel ürünler olmalıdır. Örneğin kolajenin sentezlenmesinde ve vücudun kolajen üretiminin desteklenmesinde yüzde yüz gerekli olan C vitamini ile birlikte alınmalıdır.

C vitaminin yanında hücre yenilenmesinde önemli yer tutan A,E ve D vitaminleri ile birlikte hazırlanan kolajen içecekleri ya da kolajen  takviyeleri cilt yapısını tümüyle besleyecek ve bu doğrultuda ciltte istenen gençleşmeyi ve istenen esnekliği sağlamaya faydası olacaktır.

Yapılan çalışmalar özellikle peptik hidrolize verisol kullanılan kolajen içecekleri ya da kolajen takviyelerinde 3 ay düzenli kullanımda %65 lik kolajen yapısında birikme olduğu ve kırışıklıklarda da ilk aydan itibaren gözle görülür düzelmenin başladığı gözlemlenmiştir.

Kolajen takviyesi ya da kolajen içeceği seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta kolajen miktarının ne kadar olduğu değil kolajenin etkin olup olmadığıdır. Gr ya da mg olarak yüksek oranda kolajen içmek fayda sağlamaya bilşir ancak cilde yerleşen kolajen içeren kolajen içeceği ya da kolajen takviyesi kullanmak daha anlamlı olmaktadır.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat