Hangi Sıklıkla Tartılmak Doğru Bir Yaklaşım Olur?

 

Obezite ameliyatı sonrasında kilo kontrolü ve sağlığınızı izlemek için düzenli olarak tartılmanız önemlidir. Tartılma sıklığı; ameliyat türüne, ameliyat sonrası döneme ve diyetisyeninizin önerilerine bağlı olarak değişebilir. Genellikle obezite ameliyatı sonrası tartılma sıklığı aşağıdaki gibi olabilir:

 

Ameliyattan Hemen Sonra: Ameliyattan hemen sonra, hastanede olacaksınız ve hastanede bulunduğunuz süre boyunca sağlık ekibi tarafından tartılabilirsiniz.

 

İlk Ay: Ameliyat sonrası ilk aylarda, kilo kaybı hızlı olabilir ve haftalık tartılmanız önerilebilir.

 

  1. ve 3. Ay: İlk ayın ardından, kilo kaybı nispeten yavaşlar ve istikrarlı bir seyir alır. Bu dönemde 15 günde 1 kez tartılma sıklığı uygulanabilir.

 

  1. Ay Sonrası: Obezite ameliyatı sonrası uzun dönemde de kilo kaybı devam eder. Bu dönemde ayda 1 kez tartılma sıklığı önerilebilir.

 

Tartılma sıklığı, kişisel durumunuza ve kilo kaybınızın seyrine bağlı olarak değişebilir. Diyetisyeniniz, kilo kaybınızı izlemek için size en uygun tartılma sıklığını önerir. Ayrıca kilo kaybınızın yanı sıra beslenme ve yaşam tarzınızdaki diğer değişiklikleri de takip etmek için düzenli olarak diyetisyeniniz ile iletişimde olmak önemlidir.

 

Tartılarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

 

  • Her tartılma öncesinde aynı şartlarda tartılın (örneğin sabahları aç karnına ve aynı saatte).
  • Farklı tartılar kullanmamaya özen gösterin, mümkünse her zaman aynı tartıyı kullanın.
  • Sadece kilonuz değil, aynı zamanda beden ölçüleriniz ve genel sağlık durumunuz da önemlidir. Bu nedenle kilo kaybınızın yanı sıra diğer ilerlemeleri de takip etmek önemlidir.
  • Diyetisyeninizin önerilerine uyarak düzenli olarak tartılmanız, kilo kontrolünüzü ve sağlığınızı izlemek için önemli bir adımdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat