Hangi Obezite Ameliyatının Uygun Olduğuna Nasıl Karar Veririm?

 

Hangi obezite ameliyatının uygun olduğuna karar vermek için obezite ameliyatları yapan bir cerrah tarafından yapılan değerlendirme ve danışmanlık gereklidir. Aşağıda bir obezite ameliyatının uygunluğunu değerlendirmek için göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler bulunmaktadır:

 

BKİ (Beden Kütle İndeksi): BKİ, obezite derecesini belirlemek için kullanılan bir ölçümdür. BKİ, kilogram cinsinden ağırlığınızı, metre cinsinden boyunuzun karesine bölerek hesaplanır. BKİ değeri 40’ın üzerinde veya 35-40 arasında olup obeziteye bağlı sağlık sorunları (diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi) varsa obezite ameliyatı düşünülebilir.

 

Sağlık Durumu: Obezite ameliyatı için değerlendirilen bir kişinin genel sağlık durumu dikkate alınmalıdır. Ameliyat riskleri ve olası komplikasyonlar, kişinin mevcut sağlık durumuna bağlı olarak değerlendirilir.

 

Diyet ve Egzersiz Denemeleri: Obezite ameliyatı ancak uzun süren diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerinin kilo verme çabalarında başarısız olduğu durumlarda düşünülür. Bu nedenle bir kişinin obezite ameliyatına uygunluğunu değerlendiren bir sağlık uzmanı, kişinin daha önce kilo verme denemelerini ve diyet-egzersiz geçmişini gözden geçirecektir.

 

Psikolojik Değerlendirme: Obezite ameliyatı bir yaşam tarzı değişikliği gerektirir ve psikolojik olarak hazır olmayan kişiler için uygun olmayabilir. Bir psikolog veya psikiyatrist tarafından yapılan bir değerlendirme, kişinin obezite ameliyatına uygunluğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

 

Yaş ve Cinsiyet: Obezite ameliyatının uygunluğu, kişinin yaşına ve cinsiyetine de bağlıdır. Genellikle, yetişkinlerde ve bazı durumlarda ergenlik çağındaki bireylerde obezite ameliyatı düşünülebilir. Ancak, her durum bireysel olarak değerlendirilmelidir.

 

Bu faktörlerin tümü bir obezite ameliyatları yapan bir sağlık ekibi ayrıntılı bir değerlendirme yapılarak gözden geçirilmelidir. Uygun obezite ameliyatının belirlenmesi için hastanın bireysel durumu ve tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat