Glutensiz Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Glutensiz Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Glutensiz Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler sağlıklı yaşamın kapılarını açan maddeler olarak açıklanmaktadır. Genel olarak beslenme alışkanlıkları içerisinde yer alan ürünler içerisinde bulunan gluten bir protein çeşidi olup, bazı durumlarda bir takım hastalıkların tetikleyicisi durumundadır. Hastalıklara karşı uygulanan tedavi yöntemlerinin başarılı şekilde ilerlemesini sağlamak adına doktorlar tarafından kesinlikle uygulanması gerek beslenme şekli gluten içermeyen besinler ile beslenmektir.

Glutensiz Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler beslenme durumunda sorunların yaşanmaması, uygulanan tedavilerin hastalar üzerinde olumlu etki yaratması ve herhangi bir hastalığa yakalanma riskinin azaltılması için önemlidir. Bu bağlamda beslenme alışkanlığı içerisinde gluteni çıkarmak için;

  • Buğday, arpa ve çavdar ile yapılmış olan ürünlerin kullanımı bırakılmalıdır.
  • Çeşitli aktivasyonlar ile sosis, salam ve hazır çorbaların içerisinde bulunduğundan dolayı bu ürünler kullanılmamalıdır.
  • Mineral ve vitamin açısında çeşitli yöntemler ile geliştirilmiş unlar başta olmak üzere tüm ürünler kullanılmamalıdır.
  • Baharat oranı yüksek olan atıştırmalıkların tüketilmesinde vazgeçilmelidir.
  • İçerisinde gluten bulunana ilaçların kullanımı bırakılmalı ve doktor kontrolüne girilmelidir.
  • Gıdaların yanı sıra gluten içeren karton bardak, tabak vb. ürünlerin kullanımı bırakılmalıdır.

Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili dikkatli davranılması daha rahat ve konforlu bir yaşam sunmaktadır.

Gluten İçermeyen Ürün Nasıl Olur?

Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler konusunda hazır gıda tercihi söz konusu olduğu zaman, içeriği kesinlikle incelenmelidir. Gıdaların üzerinde bulunana içerik değerleri incelenmeli ve gluten bulunmayan ya da doktorların izin verdiği oranda gluten içerene besinler tercih edilmelidir. Ayrıca gıdaların sunulduğu kaplarında içerikleri bilinerek kullanılmalıdır.

Hazır gıda yerine doğal beslenme ile glütenden uzak durmak istendiği zaman, her ürünün içerik değerleri ile ilgili olarak uzmanların kontrolü aranır. Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler konusundan diyet uzmanlarının hazırlayacağı listeler ile beslenme gerçekleştirilmesi ile glütenden uzak durulmasına yardımcı olmaktadır. Eğer gluten içeren gıda tercihlerinde dikkatsiz davranılırsa uygulanan tedavilerin olumsuzluk ile sonuçlanmasının yanı sıra tedavisinin hem çok zaman alıcı hem de çok zor olduğu durumlar ortaya çıkmakta, ölüm ile sonuçlanabilen sorunlar yaşanmaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat