Gastrik Bypass Ameliyatından Önce Sigara ve Alkolü Bırakmalı Mıyım?

Gastrit bypass ameliyatı laparoskopik (kapalı) ve açık olmak üzere iki farklı şekilde yapılan cerrahi işlemdir. Açık cerrahi klasik cerrahi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir ve daha fazla dokuya ulaşılır. Laparoskopik cerrahi ise daha az dokuya dokunarak uygulanır ve daha az izi kalır. Gastrit bypass ameliyatı önemli bir cerrahi olduğu için bireyin genel sağlık durumu ve obezite seviyesi dikkate alınarak gerçekleştirilir.  Gastrit bypass ameliyatından önce sigara ve alkolü bırakmalı mıyım? Sorusuna yanıt olarak bu cerrahi işlem uygulanacak her birey ameliyat öncesinde alkol ve sigarayı bırakması gerekir.

Gastrik Bypass Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Gastrit bypass ameliyatı işleminde oluşabilecek riskler enfeksiyon, kanama, ameliyat sonrası bağırsak tıkanıklığı, fıtık ve genel anestezi komplikasyonları görülebilir. Gastrik bypass ameliyatından önce sigara ve alkolü bırakmalı mıyım? Ameliyat öncesinde sigara ve alkolün bırakılması gerekir. Gastrit bypass ameliyatının en ciddi riski mide ile ince bağırsak arasındaki bağlantıda sızıntının olmasıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ikinci bir müdahaleye gerek duyulur.

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Gastrit bypass ameliyatından sonrası 1 ile 2 yıllık süre içinde fazla kiloların %70’i gibi bir oranda kilo vermek mümkündür. Ameliyat sonrasında az yağlı ve yüksek proteinli gıdalar en iyi uzun vadeli beslenme seçeneğidir. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyetisyenin tavsiye etmiş olduğu diyet ve egzersiz programına tam anlamıyla yerine getirmesi ile gerçekleşir. İnce şekilde kesilmiş ya da kıyma şeklinde hazırlanmış tavuk, hindi, dana ve balıketi ile kuru baklagiller diyet listesinde uygun zamanlarda kesinlikle olması gerekir.

Gastrik bypass ameliyatından önce sigara ve alkol bırakmalı mıyım? Ameliyat gününden 7 gün kadar önce sigara, 14 gün öncesinde de alkol kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca ameliyattan öncesinde gastrik bypass uygulanacak olan hastanın tetkikleri yapılarak ameliyatı uygun olup olmadığı değerlendirilir. Gastrit bypass uygulanacak hastanın tetiklerden önce en az 12 saat aç kalması gerekir. Yapılan testler sonrasında herhangi bir problem görünmez ise gastrit bypass ameliyatını başlanır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat