Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrası Ağır Kaldırılabilir Mi?

Gastrik by-pass ameliyatı bir bakıma zayıflama ya da kilo verme ameliyatıdır denilebilir. Gastrik bypass ameliyatında mide küçültüldükten sonra, ince bağırsağın ilerisine bağlanmasıdır. Bu ameliyat ile birlikte mide küçüldüğü için az gıda tüketimi olmaktadır.

İnce bağırsağın ilk bölümünü atlayan gıdalar, bu tarafta daha az sindirildiği için kilo verme işlemi daha da hızlanmış olur. Kilo alma ve obeziteye karşı alınmış olan güzel bir önlemdir. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası ağır kaldırılabilir mi? gastrik by-pass ameliyatı cerrahi bir uygulama olduğu için kesinlikle ağır kaldırmamak gerekir. En az 2 ay boyunca ağır kaldırmamak gerekmektedir.

Gastrik Mide By-pass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı özellikle kilo problemi olan ve obeziteye yakalanmış olan kişilerin tercih ettiği bir cerrahi uygulamadır. Diyet ve egzersizlerle istenilen sonuç alınamayınca gastrik bypass ameliyatına başvurulmaktadır. Bu ameliyat ile mide küçültülür ve ince bağırsağa bağlanır. Bu sayede az yemekle doyma hissi sağlanmış olur. Gastrik by-pass ameliyatı ilk etapta aşırı kilolu olan kişilerde uygulanmaktadır.

Ayrıca kilo sebebi ile ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilerde de uygulama yapılmaktadır. Vücut kitle indeksi ölçümü sonucunda çıkan değerler, olması gerekenin üzerinde ise ameliyat yapma kararı alınabilmektedir. Vücut kitle indeksi düşük olup, kilosu fazla olan hastalar içinde by-pass ameliyatı yapılabilmektedir. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası ağır kaldırılabilir mi? Cerrahi müdahale sonrası ağır kaldırmak doğru değildir. Yeme, içme ve hareketlere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gastrik Mide Bypass Ameliyat Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gastrik mide ameliyatı cerrahi bir uygulamadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Ameliyat öncesi diyet yapılması gerekir ve egzersizlere devam edilmesi gerekmektedir. Doktor yeme içmenize kısıtlama getirebilir. Kullandığın ilaçlarda bildirmeniz gerekir. Ameliyat sonrası Gastrik by-pass ameliyatı sonrası ağır kaldırılabilir mi?  Sorusuna karşı ise hayır, ağır kaldırılmaz. Katı gıdalardan uzak durulur ve yumuşak yiyecekler tercih edilir. Doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ağır kaldırılmamalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. Ayrıca takviye vitaminler alınır. Doktor kontrolleri de ihmal edilmemelidir.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat