Çocuğu Çölyak Olanlar

Çocuğu Çölyak Olanlar

Çocuğu Çölyak Olanlar

Çölyak hastalığı genel tanım olarak buğday, çavdar ve arpada bulunan glüten maddesine karşı duyarlılık olarak tanımlanabilir. Çölyak çocukluk döneminde, bebeklerde ve ergenlik döneminde karşılaşılabilir. Bu Yüzden yaş sınırlaması olmayan bir hastalık diyebiliriz. Çölyak hastalığında özellikle glüten maddesinden uzak durmak gerekir. Ülkemizde, Çölyak hastalığı  110 çocuktan birinde görülüyor. Bu yüzden, oran olarak yüksek bir hastalıktır. Çölyak hastalığı, ömür boyu süren ve dünya genelinde ortaya çıkan bağırsak hastalığıdır.  Çölyak hastalığı, genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalığı ömür boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreç ömür boyu diyet gerekmektedir. Çocuğu çölyak olanlar glüten kullanımına dikkat etmelidir. Çocuklarına misafirlikte ikram edilen şeker ve çikolatalara dikkat edilmelidir. Şeker ya da çikolata ikram eden kişiler hastalık konusunda uyarılmalı ve çocuklarımıza fark ettirmeden ikram edilen şeker ya da çikolatalar, glütensiz ürünler ile değiştirilmelidir.

Çocuğunuzun Çölyak Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Şikâyetlerin değişkenlik durumuna göre çölyak hastalığının tanısı oldukça zor olabiliyor. Tanı için kan testi yapılabiliyor olsa da bazı durumlarda ince bağırsak biyopsisi ile tanı koyulabiliyor. Çocuğunuzda sebepsiz olarak şişkinlik, karın ağrısı, deri döküntüsü, mide bulantısı, kemik erimesi ya da büyüme eksikliği var ise aklınıza hemen çölyak hastalığı gelmelidir. Çocuğu çölyak olanlar glütensiz ürünler kullanmalıdır. Özellikle 12-24 aylık bebeklerde sıklıkla görünmektedir.

Çocuğu Çölyak Olanlar Neler Yapmalı?-

Çocuğunuzda çölyak hastalığı var ise bunun fark edilmesi çok kolaydır. Ancak hastalık konusunda oldukça fazla bilgi eksikliği yaşanıyor. Çölyak hastalığın belirlenmesi için temel belirtilerinin bilinmesi gerekiyor.  Çocuğunuzda sebepsiz olarak şişkinlik, karın ağrısı, deri döküntüsü, mide bulantısı, kemik erimesi ya da büyüme eksikliği var ise çocuğunuzda çölyak hastalığı olabilir. Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olarak belirlenmiştir ve genetik bir hastalıktır. Hastalığın temel belirtilerini gösteren çocuklarda hastalık görülme riski çok yüksektir. Çölyak hastalığının tam olarak nedeni belli olmasa da genetik ve çevresel faktörler neden olduğu düşünülmektedir. Çocuğu çölyak olanlar genetik faktörleri test ettirmesi gerekir. Anne ve babası çölyak hastası olan bebekler, hastalığa daha kolay yakalanabiliyor. Çölyak hastalığında yiyecekler bağırsaklardan geçerken sadece bir kısmı emiliyor. Kız çocuklarında çölyak hastalığının görülme oranı ise erkeklere göre 2 kat daha fazladır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat