Bariatrik Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Kilo vermenin en önemli boyutlarından birisi de beslenme düzeninizi amacınıza uygun olarak değiştirmenizdir. Diyetinizi düzene sokmadan, kilo vermeniz neredeyse imkansızdır. Yağ ve şeker oranı yüksek olan bir beslenme programını kaç saat egzersiz yaparsanız yapın dengeleyemezsiniz. Bariatrik ameliyat ile istediği vücuda ulaşmayı planlayan kişiler için bile uygun beslenme düzeni olmadan hiç bir yere varmak mümkün olmayacaktır.

Protein, ameliyatın ardından iyileşmenizi sağlayacak en önemli şeylerden biri olmasıyla kalmayıp ameliyattan sonraki yıllarda sağlığınızı koruyabilmeniz için de oldukça önemlidir.

Protein Neden Bu Kadar Önemli?

Bariatrik cerrahi yalnızca size kilo verdirmez, bunun yanında kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinin azalması, daha iyi uyku ve daha uzun yaşam gibi birçok faydası vardır. Yüksek proteinli bir diyet uygulamanız, tüm bunlara katkıda bulunacaktır.

Protein, vücudunuzun bariatrik ameliyat sonrası 2 önemli görevi yerine getirmesine yardımcı olur. İyileşmek ve kaslarınız geri kazanmak. Protein, kas dokularını güçlendirir ve korur. Bu nedenle sürecin başında ve sonunda, diyetisyen ve cerrahınız size yüksek protein içeren bir beslenme programın ve protein takviyesi önerecektir. Bariatrik ameliyat öncesinde yüksek oranlarda protein almak, vücudunuzun sağlığını korumasını sağlarken; ameliyatın ardından alacağını yüksek doz protein takviyeleri iyileşmenizi hızlandıracaktır. Protein ayrıca saç ve tırnaklarınızı güçlü, cildinizi parlak ve esnek tutmanıza da yardımcı olacaktır.

Benzer olarak, ameliyat süresinde kaybedeceğiniz kas kütlesini geri kazanmanıza yardımcı olması adına protein alımınızı artırmanız oldukça önemli. Bariatrik ameliyatlarda vücudunuzun depoladığı fazla yağdan kurtulurken, az da olsa kas da kaybediyorsunuz. Kas kütlenizi kaybetmeniz, kalori yakımını kötü yönde etkileyeceğinden dolayı, yüksek protein alımı ve egzersiz ile birlikte kaslarınızı güçlendirerek bazal metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

 

Beslenme Programına Protein Dahil Etmek

Kadınların günde 60-80 gram proteine ihtiyacı varken erkeklerde bu miktar 70-90 grama çıkıyor. Bu miktar kulağa fazla gelmese de, bariatrik ameliyatın ardından midenizin bir yumurtadan sadece biraz daha büyük olacağı düşünülünce beslenme şeklinizde değişiklikler yapmanız gerekeceği aşikar. Hangi öğünde hangi protein kaynağını seçtiğinizin fazla bir önemi olmasa da, doymadan önce protein alarak ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olun.

Bariatrik ameliyat, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak zor olsa da bu süreci cerrah ve diyetisyeninizin vereceği önerilere uygun olarak geçirirseniz en kısa zamanda sonuca ulaşacaksınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat