Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyetin Önemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyetin Önemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyetin Önemi

Tüp mide ameliyatı sonrası diyetin önemi fazla kilolardan kontrollü şekilde kurtulmak olarak açıklanmaktadır. Midenin kesilerek küçültülmesi sonucunda kilo verme süreci başlasa dahi bazı durumlarda sadece operasyon istenen etkiyi göstermeyebilir. Bu durumda hastaların, ameliyatı diyet uzmanlarınca hastanın durumu gözetilerek hazırladığı, diyet listelerinin eksiksiz şekilde uygulaması gerekmektedir.

Tüp Mide Sonrasında Diyet Yapmanın Sağladıkları

Tüp mide ameliyatı sonrası diyetin önemi hastaya kilo verme sürecinde yapmış olduğu destektir. Bu bakımda operasyonun hemen bitimi ile başlayan diyet süreci içerisinde hastaların bu süreç içerisinde diyet;

  • Kilolarından kontrollü bir şekilde kurtulmasını sağlamaktadır.
  • Kilo verme süreci içerisinde yeni rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemektedir.
  • Kilo verilirken midenin zorlanması engellenmekte, esnek yapısı bulunan midenin yeniden genişlemesini önlemektedir.
  • Fazla kilolar ile birlikte ortaya çıkıp ilerleyen, yüksek tansiyon, kolesterol, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi sağlık sorunlarını kesin olarak çözüme kavuşturmaktadır.
  • Ameliyatın etki süresi içerisinde hep aynı hızda kilo verilmesini sağlamaktadır.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası diyetin önemi kapsamında ameliyatın etki süresi bitse dahi verilen kiloların yeniden alınmasını engellemektedir.
  • Vücuda gerekli besin değerlerinin alınmasını sağlayarak cilt sarkması, saç dökülmesi, kırışma, kemik ve kas sorunları gibi fiziki görünüme olumsuz etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Diyetin sağladıkları ile tüp mide ameliyatı daha etkili olmaktadır. Böylece dünya genelinde obezite ile mücadele kapsamında ne çok tercih edilen yöntem durumundadır.

Tüp Mide Sonrasında Diyetler

Tüp mide ameliyatı sonrası diyetin önemi kapsamında hastaların operasyonun hemen ardından başlayan diyet dönemleri hastanın riskli durumlar ile karşılaşmasını önlemektedir. Bu bağlamda dönemler içerisinde;

  • Sıvı diyet döneminde hastalarda kaçak ve kanama riski gözlemlenmektedir.
  • Püre diyet döneminde hastanın midesinin uyum sağlamama riski değerlendirilmektedir.
  • Katı diyet döneminde ise hastaların midesinin eski şekline gelme riski kontrol altında tutulmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası diyetin önemi ile ilgili olarak tüm aşamaların sorunsuz olarak geçilmesinin kilo verme süreci istendiği gibi ilerlemektedir. Böylece hastalar kısa süre içerisinde istedikleri sonuca ulaşarak hem daha kaliteli bir yaşam standardını yakalar hem de psikolojik baskıdan kendisini kurtarmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat