Tüp Mide Ameliyatı Sonra Ne Yiyebilirim?

Tüp mide ameliyatı sonra ne yiyebilirim? Sorusu ameliyatın başarılı şekilde ilerlemesi, istenen sonucun elde edilmesi ve bu süreç içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması için büyük önem taşımaktadır. Tüp mide ameliyatından sonra hastalar eski beslenme alışkanlıklarını tamamen terk edip yerine diyet uzmanları tarafından hastanın durumu gözetilerek hazırlanan yeni beslenme programına eksiksiz şekilde uymaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Dönemlerde Yenilecekler

Tüp mide ameliyatı sonra ne yiyebilirim? Kapsamında ameliyatın ardında hastalar hemen yeni beslenme dönemine girmektedir. Bu doğrultuda hastalar sıvı ile beslenme, püre ile beslenme ve katı gıda ile beslenme dönemlerine kademeli olarak girmektedir. Uzman doktorların kontrolleri altından hastalar;

  1. Sıvı beslenme dönemi: Bu dönemde hastalar akışkan hale gelmiş gıdalar ile beslenmektedir. Kaçak ve kanama riskine karşı hastalar meyve suları, açık şekilde olan çorbalar ile beslenmektedir.
  2. Püre beslenme dönemi: Sıvı dönemi geçiren hastalar sıvılara ek olarak püre haline getirilmiş gıdalar tüketmektedir. Bu kapsamda çok pişmemiş yumurta, kovu kıvamda çorba, yumuşak meyveler, peynir, bebek mamaları, kılçık olmayan balık eti ve içerisinde yağ barındırmayan proteinli besinleri tüketebilir.
  3. Katı beslenme dönemi: Tüp mide ameliyatı sonra ne yiyebilirim? Kapsamında son dönem olan katı beslenme ömür boyu uyulacak dönemdir. Hastalar bu dönem içerisinde protein ve kolajen içerikler ile beslenirken şeker ve kalori bakımından çok, yağ oranı fazla gıdalardan uzak durmaktadır.

Bu dönemler içerisinde tüketilecek gıdalar hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurularak diyet uzmanları tarafından değiştirilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Doğru Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonra ne yiyebilirim? İle ilgili olarak doğru şekilde beslenen hastalarda ameliyatın etki süresi uzun olmaktadır. Obezite ile birlikte aşırı kiloların neden olduğu hastalıklarda ortadan kalkmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonra ne yiyebilirim? Konusunda uzman programlarına uygun beslenen hastalar kilo verme süreci içinde herhangi bir yeni hastalıkla karşılaşmamaktadır. Ayrıca hastaların verdiği kiloları kontrolsüz ve hızlı bir şekilde geri alması önlenmektedir. Doğru beslenme ile istene fit görünüme de sahip olunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat