PKU Teşhisi Nasıl Konur?

PKU Teşhisi Nasıl Konur?

PKU Teşhisi Nasıl Konur?

Eskiden beri günümüzde sıklıkla görülen PKU doğum anında meydana gelen kalıtsal bir rahatsızlıktır.  1934 senesinde keşfedilen bu hastalık enzimlerin eksikliği ile alakalı bir durumdur. Sürekli olarak ebeveynlerin merak ettiği pku teşhisi nasıl konur? Sorusu gündemde yerini almaktadır. Hayati önem taşıyan Fenilalanin enzimi bireylerin vücutlarında yer alan proteinleri sentezlemekle görevlidir.

Sağlığı yerinde olan çocuklarda bulunan bu enzim protein sentezinde görev yapmakta, geriye kalan kısım ise tirozine dahil olmaktadır. Genellikle bu rahatsızlık bebeklerin ilk doğduğu zaman aşımında topuk kanı ile belirlenebilir. Topuk kanı sonucuna göre bu hastalığın belirtisi koyulur. Bebeğin büyüme aşamasında da 6 ay içinde farklı anormallikler seyreder.

Pku Belirtileri

Eğer Pku hastalığı tedavi aşamasından sonra tespit edilirse, birçok olumsuzluk çocuklar üzerinde etkili olacaktır. Bu belirtiler genel olarak,

  • Başını tutmada zorluk
  • Mikrosefali
  • Kusma
  • Yürüme sıkıntısı
  • Havale ve benzeri

Şeklinde ortaya çıkmaktadır. Genel anlamda pku teşhisi nasıl konur konusu her zaman merak edilmektedir. Teşhisi ortaya çıkaran, aşırı el ve kol hareketleri, farklı davranışlar da hastalığın seyirinde meydana gelmektedir. Çocukların ileride bu problemleri yaşamaması için belirtilerin ve tedavi süresinin erken koyulması gerekir. Ne kadar erken tanı koyulursa, çocuklar o konuda ciddi rahatsızlık yaşamazlar. Tam anlamıyla iyileşme süreci olmasa da ciddi rahatsızlıkları biraz olsun azaltma yönünde çalışmalar yapılabilir.

Özel Diyetler

Diyet tedavisi ile Fenilalanin düzeyi azaltılabilir ve zihinsel sorunlar en aza indirilebilir. Pku zihinsel problemlere yol açan bir haftalıktır. Özel diyet tedavisi bebekler ve çocuklar için ne kadar erken olursa, güzel bir sonuç alınabilir. Diyet sayesinde büyüme evresinde olan çocuklar gerekli olan protein, mineral, vitamin değerini kolaylıkla vücutlarına alabilir.

Ömrünün sonuna kadar bu diyet uygulaması ile yaşamak zorunda olan bireyler bazı yiyecekleri tüketemezler. Özellikle süt ve sür ürünleri, yumurtalar, et ürünleri, ekmek ürünleri, kuru baklagiller, hazır paket gıdalar ve zararlı yiyecekleri asla tüketemezler. Sizlerde pku teşhisi nasıl konur konulu yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz. Zekâ geriliği ne yazık ki diyet tedavisi ile aşılabilir düzeyde yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat