Kolajenin Yararları

Kolajenin Yararları

Kolajenin Yararları

Kolajenin yararları vücudun istenen düzeye gelmesi ve sağlıklı şekilde fonksiyonlarının yerine getirmesi açısından önemlidir. Her vücut kendi kolajenin üretmekte ve ihtiyaç duyulan yerlerde kullanmaktadır. Ancak yaşlanma ve ameliyat sonrası durumlarda ya kolajen üretimi azalır ya da üretilen kolajen ihtiyaçların karşılanmasında yetersiz kalmaktadır. Böyle durumlarda kolajenin sağladığı yararlar ortadan kalkarak yeni ve tedavisi zor olan sorunlar meydana gelmektedir.

Kolajenin Göstermiş Olduğu Yararlar

Kolajenin yararları ile ilgili olarak hangi tip kolajenin neye yararı olduğu bilinci ile kullanmak, kolajenden beklenen etkinin daha olay ve hızlı olmasını sağlamaktadır. Balık ve sığır kolajeni olmak üzere dışarıdan alınabilecek kolajenlerin içerdiği tiplere göre farklı yararları bulunmaktadır. Bu bağlamda genel olarak ihtiyaç duyulan kolajen tipleri ve sağladığı faydalar şunlardır;

  1. Tip 1 kolajen: Vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu kolajen tipidir. Organlar, vücut içerisindeki bağlar ve tendonların yapısını desteler. Cilde elastik bir yapı kazandırarak dokuların bir arada kalmasını sağlayıp, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
  2. Tip 2 kolajen: Eklem ve kıkırdakların oluşumu ile yapısının korunmasına yardımcı olmakta, eklem ağrılarının en aza indirilmesini sağlamaktadır.
  3. Tip 3 kolajen: Kalp, damar ve kan dokusunun oluşmasına etki ederek Kolajenin yararları ile ilgili olan kasların yapısının korunmasını sağlar. Damarlara esnek bir yapı kazandırıp kasların daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır.
  4. Tip 4 kolajen: Cilde sıvı filtrasyon sağlaması konusunda yardımcı olmaktadır. Kas, yağ ve organların çevresindeki bazal laminanın doğru şekilde oluşmasını sağlamaktadır.
  5. Tip 10 kolajen: Eklem kıkırdaklarının ve yeni kemiklerin oluşmasında etkilidir. Kemiklerde meydana gelen kırılmaların hızlı şekilde iyileşmesini sağlayarak Kolajenin yararları konusunda kendisini göstermektedir.

Kolajenin Etkilerinde Faydalanmak

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu kolajenin yeterli olmaması durumda ortaya çıkabilecek sorunların engellenmesi için dışarıdan kolajen takviyesi alınmaktadır. Kolajenin yararları kapsamında alınacak kolajen doğru zamanda ve doğru miktarda alınması ile hem fiziksel olarak hem de sağlıklı olarak daha iyi ve konforlu bir yaşam imkanı sunmaktadır. Kolajen açığının zamanında kapanması için belli zaman aralıkları ile doktor kontrolünde olunması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat