Fiber Nedir?

Fiber Nedir?

Fiber Nedir?

Fiber nedir? Sorusu, diyet programlarının, vücuttaki bazı fonksiyonların tam çalışmasının vazgeçilmezi içerisinde yer alan bitkisel kaynaklı liflerdir. Fiber tedavi amaçlı genel olarak kalın bağırsaklarda meydana gelen hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca fiber içerdiği besin bileşenleri sayesinde vücudun normal şekilde fonksiyon işlevlerini göstermesi istendiği durumlarda doktorların önerisi ile belirlenen oranda kullanılmaktadır.

Fiber Kullanım Sebebi Ve Tüketme Oranı

Fiber nedir? Konusu gereğince, fiber vücuda çeşitli faydaları getirmekte ve sağlıklı bir yaşam için ön koşulu sağlamaktadır. Sağlıklı bir bireyin bile gün içerisinde az olsa dahi bir miktar fiber alması gerekmektedir. Yenilen yemeklerden sonra sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan fiber, kabızlık sorununun önüne geçmektedir. Ayrıca fiber içeriği sayesinde kalın bağırsakta görülebilecek kanser riski en az seviyelere inmektedir. Bunun yanı sıra zayıflamak isteyen kişilerin daha hızlı doyum noktasına ulaşması ve gıdaların yağa dönüşmeden hızlı şekilde dışarı atılması için fiber kullanılmaktadır.

Fiber nedir? Devamında ortaya çıkan konu hangi oranda kullanılması gerekliliğidir. Normal bir kişi gün içerisinde 25 ile 35 gram arasından fiber alması gerekmektedir. İhtiyaçtan fazla fiber tüketimi ishal ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara neden olacağından dolayı uzman tarafından kontrollü şekilde kullanılmasında fayda vardır.

Fiber İçerikli Ürün Temin Etmek

Fiber nedir? Konusu gereğince nasıl temin edileceği belirtilmektedir. Fiber içeriği bulunan bitiler diyet uzmanlarının önerisi ile tedarik edilirken, fiber içeriği zengin olan takviyeler ise ilgili yerlerden temin edilmektedir. Fiber takviyesi temin edilirken dikkatli davranılması gerekmekte olup;

  • Kullanılacak olan ürünün kalitesine bakılır,
  • Satıcının güvenirliliği kontrol edilir,
  • İçeriğine sağlığı tehlikeye atacak katkı ve koruyucu maddesi olmamasına dikkat edilir,
  • İlgili bakanlıklardan onay ve izin alınarak sunulmuş olmasına bakılır,
  • Ambalaj üzerinde gereken üretim, tüketim, kullanım şekli ve yan etkilerinin belirgin ve açıklayıcı olmasına dikkat edilmektedir.

Fiber nedir? Kapsamında dikkatli davranılarak alınan takviyeler vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlayarak koruyucu özelliğini gösterecektir. Ancak şartları sağlamayan fiber takviyeleri vücuda yarar sağlamaktan çok zarar verecek, tedavisi zor olan kalıcı hasarların oluşmasına neden olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat