Bariatrik Beslenme

Bariatrik Beslenme

Bariatrik Beslenme

Bariatrik beslenme obezite hastalığı  ve hastalığın neden olduğu farklı rahatsızlıklar ile mücadele eden hastaların daha iyi bir yaşam koşullarına sahip olması için gereklidir. Cerrahi operasyonun ardında hastanın hem kilo vermesi hem de bağlı olan hastalıklarından kesin olarak kurtulması için beslenme konusunda dikkatli davranması gerekmektedir. Ayrıca son kiloyu muhafaza ederek yeniden obezite hastası olmasını engellemektedir.

Bariatrik Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

Bariatrik beslenme her hastanın kendi keyfi uygulamasını kapsamamaktadır. Obezite hastalarının kilo verme esnasında çeşitli hastalıklar ile karşılaşması durumları söz konusudur. Bu sorunların önüne geçilmesi için beslenme programı uzmanlar tarafından hazırlanmaktadır. Hastalar sürekli kontrol altında tutulup belli aralıklar ile test ve tahlilleri alınarak yapılan incelemeler ile uygulanan beslenme programında uzmanlar tarafından değişmeler yapılmaktadır.

Bariatrik beslenme konusunda hastalar uzman önerisi ile hareket ederek, alınmaması gereken karbon hidrat, yüksek kalori vb. içeren gıdalardan uzak durmalıdır. Ayrıca içerisinde herhangi bir katkı ve koruyucu madde bulunan besinleri hiçbir şekilde tüketmemelidir. Vücudun ihtiyacı olan maddeleri içeren gıdaları gerek sıvı, gerek katı ve gerek ise toz halinde ana gıda veya takviye olarak almaya özen göstermelidir.

Bariatrik Beslenme Ne Zaman Başlar Ve Ne Kadar Sürer?

Bariatrik beslenme uzmanlar tarafından uygulanan cerrahi operasyonun bitmesi ile başlamaktadır. Hastanın müşahede altında kaldığı süreç içerisinde başlatılan beslenme düzeni, operasyonun etki süresi içerisinde uzmanlar tarafından kontrol edilerek devam etmektedir. Ancak operasyon etkisi bitse bile sağlıklı yaşama devam etmek, son kiloyu korumak için Bariatrik beslenme programı uygulanmaya devam etmektedir.

Bariatrik beslenme ağırlığı uzmanlarca sürekli takip halinde tutulmaktadır. Hastalar bu süreç içerisinde beslenme programlarını;

  • Haftanın belli günlerinde egzersiz faaliyetleri yapmak,
  • Gün içerisinde daha fazla hareket içeren hayat tarzını benimseme ile destekleyerek istenen sonuca hem daha kolay hem de daha sağlıklı ulaşmayı sağlamaktadır.

Böylece hastalar beslenme düzeni sayesinde daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkün olmaktadır. Ayrıca kemik ve kas kayıpları engellenerek, kuvvetlenmesi sağlanmakta ve hastaların kilo vermesinin vücutta sarkma ve kırışma gibi sorunları oluşturmasının önüne geçilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat