Tüp Mide Ameliyatında Midem Tamamen mi Alınıyor?

Obezite ile savaşan birçok insan bulunuyor. Bu sorun gerek sindirim sistemi sorunları ile alakalı gerekse yanlış beslenme ile ilgili olabilmektedir. Obezite cerrahisi ise tüm bunlara çözüm olma niteliğindedir. Kişilerin en çok merak ettiği konular arasında tüp mide ameliyatında midem tamamen mi alınıyor? Aorusudur. Bu ameliyata girecek olan bireyler midesinin tamamen alınacağı kaygısına kapılabiliyor. Fakat ameliyat esnasında midenin tamamen alınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatında midem tamamen mi alınıyor? Soruları ön plana çıkıyor. Tüp mide ameliyatı obezite cerrahisinde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Ameliyat genel olarak kapalı olarak yapılıyor ve karın kısmına küçük kesiler açılıyor. Bu kesilerden ise midenin parçaları alınıyor. Alınan parçalar aslında acıkma hissi yaratan hormonların çokça salgılanmış olduğu bölgeler olarak öne çıkıyor. Midenin tamamen alınması söz konusu olmuyor. Zira insan yaşamının devam edebilmesi adına midenin büyük rolü bulunuyor. Söz konusu olan parça midenin yaklaşık yüzde seksenini oluşturuyor. Geri kalan kısım ise insan yaşamını idame ettirmesine yeterli olabiliyor. Kalan mide tüp şeklinde olması sebebi ile cerrahi işlem tüp mide ameliyatı olarak adlandırılıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası

Tüp mide ameliyatı hakkında merak edilenlerden biri tüp mide ameliyatında midem tamamen mi alınıyor? Sorusu oluyor. Bu yöntemi tercih edecek olan bireyler aklında soru işareti kalmaması adına araştırmalar yapıyor. Mide ameliyatı öncesinde doktor kişinin bu ameliyata uygun olup olmadığını belirliyor. Sonrasında ise uygun olan bireyler ameliyata alındığında midenin genel hacminin yaklaşık 5’te 4’ü alınıyor. Kalan beşte birlik kısmı ise 100 ml ile 150 ml arasında bir hacme takabül ediyor. Midenin emilim görevi mide küçültülmüş olsa dahi devam ediyor. Midenin boyunun küçültülmesi sebebi ile daha hızlı doyma sağlanıyor. Ayrıca alınan bölge açlık hissini uyandıran hormonların yoğun olduğu yer olması sebebi ile kişi daha geç açlık hissediyor. Bu durum sayesinde kilo verimi kolaylaşıyor. Ameliyat sonrasında beslenme konusunda titiz davranılması gerekmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat