Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kilo verme sürecini hem sağlıklı hem de kontrollü hale getirmektedir. Bilinçsiz şekilde kilo verme istenen sonuca erişimi engellediği gibi sürç içerisinde yeni rahatsızlıkların oluşumuna yol açmaktadır. Bu nedenle hastalar uzmanların kontrolü altında eski beslenme alışkanlığını terk ederek, yeni hazırlanmış beslenme programına eksiksiz uyum sağlamalıdır.

Tüp Mide Sonrasında Beslenme Aşamaları

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme yeni program dahilinde kademeli olarak ilerlemektedir. Beslenme düzeni değişikliği hastanın ameliyat sonrasında kendine gelmesi ile başlamaktadır. Bu kapsamda hastalar;

  • Sıvı beslenme dönemi: Hastanın kaçak ve kanama riskine karşılık müşahede altındaki süreçte başlayarak, ilk 15 günlük süre içerisinde sadece sıvı gıda ile beslendiği dönemdir.
  • Püre beslenme dönemi: Sıvı beslenme döneminde herhangi bir sorun ile karşılaşmayan hastaların uzman kontrolü altında, püre haline getirilmiş, yumuşak ve çatal ile ezilmiş gıdalar ile beslendiği dönemdir. Ameliyatın 30. Gününe kadar devam eden süreci kapsamaktadır.
  • Katı beslenme dönemi: Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme düzenine ömür boyu uyulması gereken dönemdir. Püre diyetini geçiren hastaların mideleri vücuda uyum sağladığından dolayı kademeli olarak katı gıda ile beslendiği dönemdir.

Tüm beslenme dönemlerinin sürecine ve içeriklerine uzmanlar karar vermektedir. Hastanın risk ve kilo durumu göz önüne alınarak yeni beslenme programını süreç içerisinde şekillendirmektedir.

Tüp Midenin Beslenme İle Desteği

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusunda hastaların aksatmadan programa uyması kilolarından kontrollü şekilde kurtulmasını sağlamaktadır. Düzenli bir beslenme ile hastalarda kilolar yağlardan verilmekte olup, kemiklerin ve kas yapılarının bozulması engellenmektedir. Kilo verme hem güç kazandırırken hem de daha fit bir fiziki görünümün oluşumuna katkı sunmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme düzeninin ömür boyu uygulanması ile birlikte hastalar hem kilolardan hem de kiloların neden olduğu çeşitli hastalıklardan kurtulmaktadır. Ayrıca son gelinen kilonun muhafazası sağlanarak, eski kiloların hızlı ve kontrolsüz bir şekilde alınması önlenmektedir. Ameliyat etki süreci bitse dahi hastalar kontrollü şekilde kilo vermekte, cilt sarkmaları ve kırışıkları önlemekte, daha düzenli bir yaşam standardına kavuşmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat