Kolajen

Günümüzde artık her yerde içinde Kolajen yer alan ürünler görmek mümkün. Eczanelerde raf raf kolajen markaları, marketlerde kolajen içeren hazır içecekler, internette boy boy reklamlarını görmek mümkün. Özellikle güzelliğine önem veren kadınların tercih ettiği Kolajen, aslında vücuda dışarıdan alınan hayvansal bir protein kaynağıdır. Yıllarca üzerinde araştırmalar yapılmış ve son sürat yapılmaya devam eden bu protein kaynağı , vücutta belli bir süre sonra üretilmediğinden dolayı vücut esnekliğini kaybetmekte ve sarkmalar ortaya çıkmaktadır. Bu sarkmaların hızını yavaşlatmak içinde mutlaka düzenli olarak Kolajen tüketmek gerekmektedir.

Bu kadar adından bahsedilen “Kolajen Nedir ?” gelin isterseniz birazda bundan bahsedelim. Kolajen; Glisin, prolin, hidroksiprolin, alanin, glutamin adı verilen belirli amino asit dizilerinden oluşan yapısal bir protein molekülüdür. Bağ dokularındaki en önemli proteindir ve vücudumuzdaki proteinlerin % 30’unu kapsamaktadır.

Kolajen cildimiz ile beden arasında elastin denen başka bir protein ile birlikte çalışır. Adeta cildimizi taşıyan ayakta tutan bu protein 20 li yaşlardan sonra üretimi yavaşladığı ve bir süre sonra durduğu için ister istemez aradaki bağlar yavaş yavaş kopar ve cilt sarkmaya başlar. Belli bir süre sonra vücudun kolajen üretim hızı yıkım hızını geçmesinden dolayı cildimiz yaşlı bir görünüm alır.

Kolajeni dışardan, hepimizin bildiği kelle paça vs gibi içinde ilik bulunan hayvansal gıdalar ile alabilirsiniz fakat bu her zaman kolaylıkla yapabileceğiniz bir uygulama değildir. Kolajen takviyeleri ile artık bu çok kolay hale gelmiştir. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz Kolajen takviyesi ile günün her anında kolajen ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kolajen takviyesi tercih ederken doğru peptitlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Doğru peptitlenmiş kolajen takviyesi emilimi hem çok daha kolay hemde çok daha hızlı olacaktır. Aksi taktirde vücudunuzda hiçbir yarar göstermeden vücudunuzdan geçip gidecektir.

Kolajen denilince akla sadece cilt gelmemelidir. Bunun yanı kemiklerden, kaslara, tendonlara ve bağlara kadar vücudumuzdaki bağ dokusuna kadar her yerde kolajen aktif bir rol oynamaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat