Çölyak Hastalığının Etkileri

Çölyak Hastalığının Etkileri

Çölyak Hastalığının Etkileri

Çölyak hastalığının etkileri, rahatsızlığın neden olacağı sorunları dile getirmektedir. Vücudun glütene aşırı duyarlı olması ile ilişkilendirilmiş olan çölyak hastalığına karşı zamanında önlem alınmaz ve gereken programlar uygulanmaz ise tedavisi mümkün olmayan kalıcı hasarlara neden olacaktır. çölyak hastalığı hem kendisi hem de neden olduğu hastalıklar vücudun fizyolojik yapısını bozucu etki göstermektedir.

Çölyak Hastalığının Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Çölyak hastalığının etkileri kendisini çok büyük bir şekilde göstermektedir. Önlem almada geç kalınan ya da uygulanan diyet programına tam uyulmayan bir çölyak zaman zaman üzücü sonuçlar doğuran hastalıklara neden olmaktadır. Çölyak hastalığının kontrol altına alınmaması neticesinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar şunlardır;

  • Sindirim sisteminin bozulmasına neden olmaktadır.
  • Anemi hastalığının oluşmasına sebep olur.
  • Mide de çok keskin ağrı ve kramplara yol açar.
  • Süreklilik gösteren ishal ya da kabızlık hastalığına neden olur.
  • Cilt üzerinde kabarmalar ve deri dökülmeleri görülür.
  • Karın bölgesinde aşırı ve sürekli bir şişkinliğe yol açar.
  • Psikolojik etki göstererek aşırı yorgunluk ve ileri seviyede depresyona neden olmaktadır.
  • Daha ileri seviyelere geçen çölyak hastalığı, bağırsak lenfoması, ince bağırsak kanseri, yemek borusu kanseri ve yutak kanserine yakalanma riski artmaktadır.

Çölyak hastalığının etkilerine zamanında müdahale edilmesi için hastalığın diyet programı ile kontrol altına alınması gerekmektedir. İyi bir şekilde uygulanacak diyet programı bu yeni hastalıkları başlamadan engelleyecektir.

Çölyak Hastalarının Yapması Gerekenler

Çölyak hastalığının etkileri ile alakalı olarak herhangi bir uygulamaya geçilmeden önce kesinlik ile bir doktor kontrolüne girilmelidir. Doktorun uygulayacağı tetkikler neticesinde hastalığın derecesi öğrenildikten sonra, yine doktorun vereceği gluten diyeti eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Bu nedenle günlü beslenme alışkanlıkları tamamen değiştirilmektedir.

Hastalığın yok edici bir tedavisi olmamasında dolayı çölyak hastalığında yapılması gereken ömür boyu diyet programına uymaktır. Çölyak hastalığının etkileri ile alakalı olarak uygulanacak olan diyet bir ya da iki hafta içerisinde kendini belli ederek düzelme belirtileri göstermektedir. Kontrol altına alınan hastalık oluşabilecek riskleri en başından engellemektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat